Antraknóza trávnika (Colletotrichum graminicola)

Antraknóza trávnika je ochorenie spôsobené hubami rodu Colletotrichum (často Colletotrichum graminicola), ktoré napádajú trávne porasty. Toto ochorenie je známe svojimi škodlivými účinkami, ktoré môžu viesť k výraznému poškodeniu trávnika. Vyskytuje sa najmä na golfových ihriskách, v parkoch a na záhradných trávnikoch. Pozrime sa na podrobný popis antraknózy, jej príčiny, priebeh ochorenia a spôsoby liečby a prevencie.

image-12images (2)images (3)

Príčiny výskytu antraknózy

Antraknóza sa vyskytuje hlavne pri určitých podmienkach, ktoré sú pre rast huby priaznivé. Najčastejšie príčiny zahŕňajú:

1. Stres trávnika: Antraknóza často napadá trávniky, ktoré sú oslabené stresom, napríklad nedostatkom živín, vody, častým kosením alebo nedostatočnou starostlivosťou.

 

2. Nedostatok živín: Najmä nedostatok dusíka a z časti aj fosforu môže spôsobiť oslabenie trávnika, čím sa zvyšuje náchylnosť na infekcie. Dusík podporuje zdravý rast trávy, a jeho nedostatok robí trávnik zraniteľnejším.

 

3. Vlhkosť a teplota: Huba sa šíri najmä vo vlhkých a teplých podmienkach. Teploty okolo 25–30 °C spolu s vysokou vlhkosťou vytvárajú ideálne prostredie pre rast a šírenie antraknózy.

 

4. Zhutnenie pôdy: Zhutnená pôda obmedzuje prienik vzduchu, vody a živín ku koreňom, čím spôsobuje oslabenie trávnika a náchylnosť na napadnutie hubami.

 

5. Časté kosenie: Časté a nízke nepravidelné kosenie môže oslabiť trávu a zvýšiť jej stres, čo podporuje infekciu.

 

6. Nedostatočné prevzdušnenie: Nedostatok aerifikácie a slabá drenáž zvyšujú riziko vzniku choroby, pretože prebytočná vlhkosť zostáva v pôde, čo prospieva hubám.

 

Príznaky antraknózy

Príznaky antraknózy sa líšia v závislosti od typu infekcie – listovej alebo bazálnej (koreňovej).

1. Listová antraknóza: Objavuje sa hlavne na listoch trávy, kde môžu byť viditeľné škvrny žltej až hnedočervenej farby. Listy môžu byť vysušené a odumierajúce, čo vedie k celkovému bledému a usychajúcemu vzhľadu trávnika.

 

2. Bazálna (koreňová) antraknóza: Tento typ je vážnejší, pretože napáda bázy stoniek a korene. Spôsobuje odumieranie koreňového systému, čo vedie k celkovému úhynu trávnika na postihnutých miestach. Postihnuté oblasti môžu byť hnedé až čierne, čo je znakom odumierania koreňov.

 

Liečba a prevencia antraknózy

Ošetrenie antraknózy je komplexné a zahŕňa viacero krokov, pretože je potrebné nielen liečiť príznaky, ale aj zabrániť ďalšiemu šíreniu. Liečba a prevencia zahŕňajú tieto kroky:

1. Správna výživa: Udržujte trávnik v dobrom stave aplikáciou dusíkatého hnojiva, ktoré podporuje rast a zdravie trávy. Je vhodné zvoliť pomaly rozpustné hnojivá, aby sa živiny uvoľňovali postupne.

 

2. Pravidelná závlaha: Vhodná a rovnomerná závlaha znižuje stres trávnika, ale vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu. Zavlažujte hlboko, ale menej často, aby korene rástli hlbšie.

 

3. Prevzdušňovanie: Pravidelné aerifikovanie trávnika pomáha uvoľniť zhutnenú pôdu a zlepšuje prístup vody, vzduchu a živín ku koreňom. Aerifikácia zlepšuje celkové zdravie trávnika, čo znižuje riziko napadnutia hubami.

 

4. Zvýšenie výšky kosenia: Koste trávu na mierne vyššiu úroveň (nekrátte príliš nízko), čo zníži stres na trávnik. Vyššie kosenie pomáha tráve vytvoriť hlbší koreňový systém.

 

5. Pravidelné hnojenie: Používajte dusíkaté hnojivá v primeranom množstve, pretože nedostatok živín oslabuje trávnik. Dusík je dôležitý najmä v obdobiach, keď je trávnik vystavený stresu.

 

6. Použitie bio fungicídov:

1. vhodný postrek už na liečbu plesní je náš produkt Trifender https://www.supertravnik.sk/trifender-3-x-10-g/

2. ako preventívny postrek odporúčame náš produkt Polyversum https://www.supertravnik.sk/polyversum-5-g/

 

V prípadoch závažnej infekcie môže byť nutné použiť fungicídy špecifické proti antraknóze. Je však dôležité postupovať opatrne a nepoužívať ich príliš často, aby si huba nevytvorila rezistenciu. Fungicídy aplikujte podľa odporúčaní výrobcu a v období, keď sú najúčinnejšie.

 

7. Udržiavanie čistoty: Po kosení a údržbe trávnika vyčistite náradie, aby ste zabránili šíreniu huby na ďalšie oblasti trávnika.

 

8. Odstránenie infikovaných častí: V prípade viditeľných ohnísk infekcie sa odporúča odstrániť infikované časti trávnika a vyhnúť sa ich kompostovaniu, pretože by mohli spôsobiť opätovnú infekciu.

 

Záver

Antraknóza trávnika je závažné plesňové ochorenie, ktoré môže viesť k veľkým stratám na zdraví a vzhľade trávnika. Pre jej úspešné zvládnutie je potrebná kombinácia správnych kultivačných postupov, pravidelného prevzdušňovania, hnojenia a vhodnej závlahy. Prevencia je kľúčová – zdravý a dobre udržiavaný trávnik je menej náchylný na napadnutie antraknózou. V prípade závažnej infekcie môžu pomôcť fungicídy, no mali by byť použité opatrne a s dôrazom na správne dávkovanie a načasovanie.