Čarodejne kruhy (čarovne kruhy)

Čarodejné kruhy na trávniku sú prirodzený jav spôsobený hubami, ktoré rastú pod povrchom pôdy a vytvárajú kruhové útvary. Tieto kruhy môžu mať rôzne veľkosti a vzhľad, od malých prstencov až po niekoľko metrov široké kruhy. Pozrime sa podrobne na príčiny ich vzniku, typy, biológiu húb a možnosti prevencie a liečby.

images (1)imagescarovne-kruhy

Príčiny výskytu čarodejných kruhov

Čarodejné kruhy vznikajú rastom podzemného mycélia (podhubia) húb, ktoré sa rozširuje zo stredu rovnomerne do všetkých strán. Tento rast spôsobuje charakteristický kruhový tvar:

1. Huby v pôde: V pôde sa nachádzajú rôzne druhy húb, ktoré sa živia organickými látkami. Keď sa huba rozšíri do určitého priestoru, jej mycélium (podhubie) sa šíri do všetkých strán, čím využíva živiny v okolitej pôde.

 

2. Šírenie a výživa: Mycélium spotrebúva živiny vo vnútri kruhu, preto sa šíri ďalej do okolia, kde sú živiny stále dostupné. Týmto spôsobom kruh postupne rastie – na okraji sú dostupné živiny, zatiaľ čo stred huby odumiera.

 

3. Nedostatok vody a živín: Rast mycélia vedie ku konkurencii o vodu a živiny v pôde. V miestach, kde huba odumrela, môže tráva vysychať alebo sa poškodiť, čo spôsobuje vizuálny kontrast medzi zdravým a poškodeným trávnikom.

 

4. Produkcia toxických látok: Niektoré huby uvoľňujú toxické látky, ktoré bránia rastu trávy alebo ju priamo poškodzujú, čo ďalej zvýrazňuje rozdiel medzi zelenou a zasiahnutou trávou.

 

5. Druhy húb: Čarodejné kruhy vytvárajú rôzne druhy húb, napríklad Marasmius oreades (po slovensky špička obyčajná) alebo Agaricus campestris (šampiňón poľný).

 

Typy čarodejných kruhov

Existujú tri základné typy čarodejných kruhov, ktoré sa líšia vplyvom na trávnik:

1. Typ I: Kruhy s odumretou trávou v strede, ktoré vznikajú toxickým pôsobením húb. Okraje kruhu môžu byť tmavozelené v dôsledku živín uvoľnených rozkladom organickej hmoty.

 

2. Typ II: Kruhy s tmavozelenou trávou, ale bez odumretých miest. Huby tu obohacujú pôdu dusíkom, čo stimuluje rast trávy, a preto je tráva na okrajoch tmavšia a hustejšia.

 

3. Typ III: Kruhy, ktoré obsahujú iba plodnice húb (viditeľné huby) bez zreteľného efektu na trávnik. Tento typ má na vzhľad trávnika najmenší vplyv.

 

Liečba a prevencia čarodejných kruhov

1. vhodný postrek už na liečbu plesní je náš produkt Trifender https://www.supertravnik.sk/trifender-3-x-10-g/

2. ako preventívny postrek odporúčame náš produkt Polyversum https://www.supertravnik.sk/polyversum-5-g/

Odstránenie čarodejných kruhov môže byť náročné, ale existujú viaceré postupy, ktoré môžu pomôcť minimalizovať ich výskyt:

1. Dostatočná hydratácia: Pravidelné zavlažovanie trávnika pomáha redukovať čarodejné kruhy. Mycélium rastie lepšie v suchších podmienkach, a preto hydratácia môže jeho rast obmedziť.

 

2. Prevzdušnenie pôdy: Aerifikácia (prevzdušnenie) trávnika zlepšuje cirkuláciu vzduchu a prenikanie vody, čím sa znižuje hustota húb v pôde.

 

3. Aplikácia dusíkatého hnojiva: Dusíkaté hnojivo môže pomôcť vyrovnať farebné rozdiely na trávniku spôsobené čarodejnými kruhmi. Dusík stimuluje rast trávy, čo vedie k rovnomernej farbe trávnika.

 

4. Odstihávanie a odstránenie podhubia: Na malých plochách trávnika je možné odstrihnúť a odstrániť podhubie pod povrchom pôdy, čo môže dočasne znížiť rast kruhov.

 

5. Použitie fungicídov: Fungicídy sa používajú v extrémnych prípadoch, keď ostatné metódy zlyhali. Ich účinok môže byť obmedzený a dočasný, preto by sa mali používať ako posledná možnosť.

 

6. Kultivačné praktiky: Pravidelné hrabanie, kosenie a odstraňovanie organických zvyškov môže znížiť množstvo substrátu, ktorý huby využívajú na svoj rast.

 

Záver

Čarodejné kruhy na trávniku sú prírodný jav spôsobený rastom húb, ktoré sa živia organickými zvyškami v pôde a šíria sa v kruhovitých formách. Najlepšou prevenciou ich výskytu je kombinácia správnych kultivačných postupov, zavlažovania a prevzdušňovania. V závažných prípadoch je možné použiť fungicídy, avšak v prirodzenej starostlivosti o trávnik sa odporúča dôraz na prevenciu a zdravé udržiavanie trávnika.