Dolárová Škvrnitosť

Na trávnikoch kosených na nízku dĺžku sa choroba prejavuje malými , spravidla okrúhlymi bledými škvrnami v trávniku. Škvrny sú veľkosti dolárovej mince, preto aj názov dolárová škvrnitosť. Avšak pri trávnikoch kosených na vyššiu výšku môžu škvrny dosahovať priemer až 15 cm.
Listy zostávajú vzpriamené, objavujú sa na nich biele až žltobiele lézie , ktoré sú charakteristické hnedým až hnedo-červeným okrajom.
Po rozšírení lézie, po celom liste , listy odumierajú. Pri vysokom napadnutí sa sa škvrny zväčšujú, spájajú do väčších celkov. Často vidieť ráno biele mycélium.(tu vzniká na fórach častá polemika či sa jedna o pavučinku od pavúka alebo počiatočnej fázi plesne )

Choroba môže úplne zničiť porast v mieste napadnutia.
RIZIKOVÉ FAKTORY:
Náchylné druhy na dolárovú škvrnitosť sú psinček výbežkatý, lipnica lúčna a mätonoh trváci.
Choroba sa prejavuje hlavne v trávnikoch chudobných na živiny ( deficit dusíka). Veľa plsti a organickej hmoty v trávniku.
Výskyt choroby podporuje trávnik oslabený stresom, hlavne stresom z tepla.
VÝVOJ A ŠÍRENIE:
Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch.
Šírenie choroby začína po pôsobení vlhka na povrch trávnika min. 10 hod. Rozvoj choroby podporuje chladnejšie počasie v noci s výskytom rosy a teplé počasie počas dňa. Patogén zostáva aktívny počas celého leta, avšak rast sa zastavuje počas suchého a horúceho počasia pri viac ako 30 °C
Liečba Dolárovej škvrnitosti
najskôr odstránime všetku odumretú časť trávnika vyčesaním. potom vykonáme aerifikáciu plnými hrotmi (čiže trávnik prevzdušníme).
Potom vykonáme postrek
1. vhodný postrek už na liečbu plesní je náš produkt Trifender https://www.supertravnik.sk/trifender-3-x-10-g/
2. ako preventívny postrek odporúčame náš produkt Polyversum https://www.supertravnik.sk/polyversum-5-g/
na záver odporúčame pohnojiť hnojivom s vysokým obsahom draslíka a dusíka